Wspominamy zieloną szkołę w Jastrzębiej Górze

Jesteś tu: » Strona główna » Wspominamy zieloną szkołę w Jastrzębiej Górze

Wspominamy zieloną szkołę w Jastrzębiej Górze

W  dniach  od 05-18. 06. 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 w Sosnowcu w liczbie 52 osób wyjechali nad morze na zieloną szkołę do  Jastrzębiej Góry. Opiekę sprawowało 6 nauczycieli. W ciągu 13 dni uczniowie wzajemnie się integrowali realizując zajęcia wynikające z podstawy programowej i programu zielonej szkoły. Jastrzębia Góra   to unikalna i najdalej na północ wysunięta miejscowość Polski. Dzieci przebywały w ośrodku wypoczynkowym Moderna położonym  na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w pasie ochronnym brzegu morskiego.

Wyśmienita lokalizacja spokojnej północno-zachodniej części Jastrzębiej Góry w bezpośrednim sąsiedztwie (300 metrów) od łagodnego zejścia na plażę, a zarazem tuż przy głównej atrakcji miejscowości – Promenady Jastrzębiej Góry. Jako jeden z nielicznych obiektów posiada naturalny teren zielony, któremu klimatu dodaje przepiękny park bukowo – modrzewiowy.

Program zielonej szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Dzieci oprócz codziennych zajęć dydaktycznych uczestniczyły w licznych konkursach, zabawach i turniejach sportowych. Nie zabrakło takich atrakcji jak: wieczór kaszubski, zumba, dyskoteki, grill, budowanie rzeźb z piasku, Chrzest morski, połowy bursztynów, zabawy z chustą animacyjną, zajęcia relaksacyjno-wyciszające. Zrealizowano zaplanowane wycieczki po terenie i okolicy tj. do Malborka, Trójmiasta  i na Hel. Każdy uczeń prowadził  Dzienniczek Turysty w formie pamiętnika gdzie notował wydarzenia minionego dnia. Na stronie internetowej  szkoły w zakładce Galeria umieszczono zdjęcia z naszych wypraw i zabaw.

Dzieci nauczyły się jak samodzielnie funkcjonować w grupie rówieśniczej, poznały zasady zachowania się na terenie chronionym, sprawdziły się w formach aktywności ruchowej, przyrodniczej, plastycznej, uczestniczyły w lekcjach poglądowych z przyrody, historii, poznawały nowe słownictwo w języku angielskim.

Pobyt uczniów klas trzecich w ramach zielonej szkoły w Jastrzębiej Górze należy do bardzo udanych.