Wieczór Teatralny 2011

Jesteś tu: » Strona główna » Wydarzenia » Wieczór Teatralny 2011

Wieczór Teatralny 2011

Wiek nie ma tu znaczenia, bowiem czynienie dobra pod taką postacią nie wyznacza granic wiekowych. Najpiękniej jest jednak wtedy, gdy ci najmłodsi, którzy mają otwarte serduszka pragną dać coś, co jest bezcenne. Dostrzegają wokół siebie potrzebujących ludzi i po prostu, najzwyczajniej w świecie, dobrowolnie im pomagają.

Doskonałym przykładem może być tutaj to, co nieprzerwanie, od 12 lat, ma miejsce w naszej podstawówce. Co roku w grudniu w Szkole Podstawowej nr 23 odbywa się uroczysty Wieczór Teatralny, któremu od początku przyświeca hasło: „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Wspomniana impreza odbyła się 8 grudnia, późnym popołudniem. Było to kolejne charytatywne przedsięwzięcie, z którego dochód od wielu lat przeznaczany jest na konto szkolnego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Pozwala ono na dofinansowanie różnorodnych, ale bardzo istotnych potrzeb dzieci z rodzin najuboższych.

Uczniowie i nauczyciele pomagają, tworząc sztukę na niezwykle wysokim poziomie. Tym razem przygotowali piękny spektakl zatytułowany „Magiczne przebudzenie w Boże Narodzenie”.

Autorski scenariusz przedstawienia napisała i zrealizowała polonistka Agnieszka Zaręba-Furgol we współpracy z inną nauczycielką, p. Iwoną Dulewicz.

Widzowie w nieomal magiczny sposób zostali wprowadzeni w świąteczny klimat za pośrednictwem dźwięków  podczas wprowadzającego koncertu zespołu dzwonków chromatycznych Gisais pod kierownictwem mgr Marzeny Szydło.

Publiczność podziwiała doskonałą paradę kolorowych młodych aktorów z klas drugiej i piątej, a ponadto obejrzała symboliczny balet przygotowany przez czwartoklasistkę.

Spektakl uzupełniony został doskonale dopasowaną oprawą muzyczną przygotowaną przez mgr Marię Kokot, która opiekowała się szkolnym chórem „Wesołe nutki”. Młodzi aktorzy wykazali się wyjątkowymi zdolnościami artystycznymi, tanecznymi i wokalnymi.

Dodatkową atrakcją były wspomniane już występy absolwentów, chętnie wracających do szkoły, w której stawiali swe pierwsze aktorskie kroki. Tego wieczoru goście spędzili cudowny czas, otoczeni świątecznymi dekoracjami przygotowanej przez zespół nauczycieli pod kierunkiem mgr Barbary Urbanowskiej .

Licznie zgromadzona publiczność poddając się urokowi widowiska, urzeczona stworzonym nastrojem, nagrodziła twórców tego niezapomnianego spotkania gromkimi brawami i słowami uznania, czemu dała wyraz licznymi wpisami do szkolnej kroniki. Wielu z gości opuściło imprezę z zakupionymi w szkolnej galerii ciekawymi pracami plastycznymi o tematyce świątecznej, wykonanymi przez uczniów i nauczycieli tejże szkoły. W przerwie widzowie mogli udać się do świątecznie udekorowanej Mikołajowej kawiarenki, gdzie można było nabyć coś do picia oraz zjeść pyszne ciasto przygotowane przez rodziców. Przechadzając się szkolnym korytarzem goście mogli nabyć egzemplarz szkolnej gazety "Podróżnik" z ciekawymi dodatkami, a także zapoznawali się z wieloma akcjami charytatywnymi, jakie realizowane są na terenie placówki.

Następnego dnia szkołę, odwiedziły dzieci rodzin objętych opieką sosnowieckiego Hospicjum św. Tomasza Apostoła. Podczas tej wizyty niezwykli goście obejrzeli powtórzony z dnia poprzedniego spektakl, a także zostali obdarowani upominkami z rąk samego świętego Mikołaja, które zakupili uczniowie i nauczyciele.

Uczniowie i nauczyciele z tej szkoły już od kilku lat współpracują z hospicjum i biorą udział w akcji „Pola nadziei”. SP 23 odwiedziła spora grupa dzieci, a także przedstawiciele sosnowieckiego hospicjum. Pani Dyrektor SP 23, Bożena Zawada przedstawiła i powitała honorowych gości, którymi byli: Dyrektor d/s ekonomicznych Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła - p. Beata Bandura,  p. Małgorzata Leśniewska -Koordynator Wolontariatu, Członek Zarządu Hospicjum - p. Marzena Swoboda-Dzideczek, Koordynator d/s socjalnych - p. Małgorzata Cieplak oraz lekarze, pielęgniarki a przede wszystkim dzieci i ich opiekunowie.

Poszczególni uczniowie zapytani o to dlaczego chcą pomagać swoim potrzebującym kolegom

odpowiadają: "Choć tyle możemy dla nich zrobić, to przecież nic nie kosztuje", "Fajnie jest widzieć uśmiechnięte buzie", "Pomagamy, bo każde dziecko powinno dostać prezent od św. Mikołaja".

Imprezy organizowane w „Szkole Radości”, bo od dłuższego czasu takim mianem określa się tę szkołę, pokazują w jak ciekawy sposób można zaprezentować środowisku umiejętności uczniów i ich nauczycieli. Całość dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, widoczne ogromne zaangażowanie oraz wspaniała współpraca uczniów i ich opiekunów sprawiają, iż z roku na rok coraz więcej osób pragnie uczestniczyć w tej uroczystości. Jest to ogromne uznanie i wyraz szacunku dla kadry szkoły i dzieci, bez których nie udało by się osiągnąć takiego efektu.

Pani Dyrektor Bożena Zawada i wicedyrektor Marzena Bobula zaprosiły serdecznie wszystkich uczestników spotkania na kolejne Wieczory Teatralne, podczas których każdy może, choć na chwilę, stać się św. Mikołajem.

To wyjątkowe działanie, które wpisuje się w kontekst nadchodzących świąt i towarzyszącej im chęci wspierania tych, którzy tego bardzo potrzebują. Piękne jest to, że to nasze, sosnowieckie dzieci chcą pomagać innym dzieciom.